Automatyczne systemy magazynowe. Eliminacja czynnika ludzkiego

Automatyzacja różnych gałęzi przemysłu i życia ludzkiego ma na celu nie tylko ułatwienie i przyspieszenie prac, ale również eliminację błędów wynikających z niedoskonałości ludzi. Dlatego też w nowoczesnych samolotach automatyzuje się systemy pilotujące, aby samolot w zasadzie „leciał sam”, a pilot tylko kontrolował, czy z urządzeniami nie dzieje się coś dziwnego. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku magazynowania towarów i wydawania go do wysyłki. Im więcej pracy wykona automat, tym większa szansa, że do odbiorcy trafi dokładnie to, co powinno.

Błędy człowieka

Automatyczne systemy magazynowe nie popełniają błędów, które mógłby popełnić człowiek. W wielu branżach zdarza się, że ktoś przychodzi do pracy niewyspany lub zmęczony. Czasami pracownicy mają problemy w życiu prywatnym, o których myślą  wykonując swoje obowiązki służbowe. Pracownik może być również chory lub przeziębiony. Te wszystkie sytuacje sprawiają, że łatwo popełnić błąd, odkładając towar nie na to miejsce lub pakując go nie do tej paczki. Pracodawcy narzekają również na wydajność pracowników, którzy leniwie podchodzą do obowiązków i spędzają zbyt wiele czasu na lunchu czy papierosie, zamiast przy stanowisku pracy. Problemem są też nowi pracownicy, którzy zanim wdrożą się w pracę, muszą być odpowiednio długo przeszkoleni, a przez ten czas należy dokładnie sprawdzać czy poprawnie wykonali swoje obowiązki.

Systemy magazynowe

Zainwestowanie w system magazynowy rozwiązuje wszystkie powyższe problemy. Dobrze zaprogramowane maszyny są precyzyjne, dokładne i nie mylą się. Pobierają produkty i układają je na właściwych półkach, potrafią same skompletować zamówienie do danego kartonu. Maszyny mogą pracować przez całą dobę. Dodatkowo, automatyzacja magazynu ogranicza straty w towarze, które mógłby spowodować człowiek na przykład nieumiejętnie go podnosząc czy pakując. Dzięki wyspecjalizowanym systemom magazynowym ich właściciele mają zawsze dokładny raport na temat towarów w nim zalegających, nie ma wiec problemu, produkty zaczną „znikać”, gdyż w nikt nie jest w stanie upilnować ich przepływu.