Współczesne firmy z wielu branż muszą konkurować ze sobą na różnych polach. Nie inaczej jest w wypadku firm produkujących meble. Konkurencja na rynku jest ogromna i nawet najwyższej jakości produkty nie gwarantują już pewnego zarobku. Producenci prześcigają się w szybkich realizacjach zamówień i dostawach, jednocześnie próbując ciąć koszty produkcji, magazynowania i transportu. Chociaż meble produkowane są od pokoleń, w ostatnich latach linie produkcyjne i systemy składowania przeszły prawdziwą rewolucję. Firmy, które chcą pozostać konkurencyjne, muszą nadążać za innowacjami.

Linie produkcyjne i montażowe

Nowoczesne firmy stawiają na zaawansowane, zautomatyzowane linie produkcyjne i montażowe. Praca maszyn jest wydajniejsza niż człowieka, ponadto maszyny nie popełniają błędów. Meblarskie linie produkcyjne to całe systemy maszyn: windy, stoły obrotowe, balansery, spychacze i wkrętarki. Często wyprodukowany mebel pozostaje w kleszczach maszyn jeszcze przez jakiś czas. Po pełnym montażu należy go jeszcze zapakować, etykietować, a czasami paletyzować. Im wydajniejsza jest linia, tym producent mebli ma większą szansę, by zadowolić swoich klientów.

Magazynowanie i transport

Jednak firmy meblarskie muszą konkurować ze sobą również na polu magazynowania swoich produktów i wydawania zamówień. Do tego celu służą nowoczesne systemy magazynowania. Najbardziej zaawansowane rozwiązania potrafią same kompletować zamówienia klientów, a nawet radzić sobie z ich opóźnieniami. Należy pamiętać, że branża meblarska rządzi się sowimi prawami. Maszyny muszą być przystosowane do transportowania i magazynowania mebli paczkach, ale również gotowych, zmontowanych sztuk. Dzięki automatycznym systemom meble składowane są w jak najbardziej wydajny sposób, niemożliwy do osiągnięcia bez wsparcia technologii. Z tego typu systemów korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa. Ich prostsze wersje wykorzystywane są przez firmy, które wysyłają swoje produkty w świat „jednosztukowo”.