Automatyka magazynowa

Wszystkie działania podejmowane w ramach automatyki magazynowej mają na celu ograniczanie pracy ludzkiej przy jednoczesnej maksymalizacji wydajności i sprawności wykonywanych zadań. Podstawą jest w tym przypadku zastosowanie odpowiednich maszyn oraz wdrożenie systemu informatycznego do zarządzania ich pracą.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się obecnie na wdrożenie rozwiązań z zakresu automatyzacji procesów produkcyjnych. Przedsięwzięcie to jest jednak sporą inwestycją. W tym artykule zastanowimy się, kiedy i jakim przedsiębiorstwom automatyka magazynowa rzeczywiście się opłaca.

Kiedy warto zainwestować w automatykę magazynową?

Nowatorskie rozwiązania z zakresu automatyki magazynowej doskonale sprawdzają się przede wszystkim w przypadku dużych magazynów, w których dochodzi do regularnych i częstych rotacji towarów. Sprzyja również zwiększeniu wydajności w przedsiębiorstwach zatrudniających dużą liczbę pracowników. W tych przypadkach początkowa inwestycja w rozbudowane systemy automatyczne bardzo szybko się zwraca, zapewniają wymierne korzyści.

Do przykładowych firm, które mogą skorzystać z automatyki magazynowej, zaliczamy centra dystrybucyjne oraz magazyny kurierskie. Dzięki temu rozwiązaniu można w znaczący sposób podnieść wydajność oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa towarów.

Opłacalność inwestycji zależy również od innych czynników. Przede wszystkim bardzo ważne jest znalezienie odpowiedniego producenta, który zapewnia nie tylko wszystkie części składowe, a więc system wraz z maszynami, ale również oferuje fachowe dostosowanie oferowanych rozwiązań do potrzeb danego przedsiębiorstwa, ich późniejsze wdrożenie i doradztwo. Oczywiście istnieje możliwość nabycia poszczególnych elementów u różnych producentów, jednak wówczas mogą pojawić się poważne problemy z ich prawidłową konfiguracją, co może przełożyć się na wydajność późniejszej pracy. Nieocenione jest również kompetentne wsparcie w dostosowywaniu rozwiązań do specyfiki oraz oczekiwań danego magazynu. Dobór wszystkich elementów, począwszy od wózków widłowych, układnic, przenośników, aż po system informatyczny, musi być przemyślany i zoptymalizowany pod kątem danego przedsiębiorstwa. Tylko wtedy mamy szansę na osiągnięcie maksymalnej wydajności.