We współczesnych magazynach wykorzystywane są różne środki transportu, które umożliwiają sprawny przepływ towarów między różnymi punktami magazynu, w tym głównymi obszarami, takimi jak miejsce przyjęć, magazynowania i wydań. Obecnie coraz więcej nowoczesnych przedsiębiorstw skłania się ku zrobotyzowanym rozwiązaniom, które pozwalają na sprawną realizację zadań bez udziału człowieka (lub z minimalnym jego udziałem).

Tego rodzaju automatyczne systemy transportu wewnętrznego zapewniane są przez firmę Cassioli. W tym artykule podpowiemy, na czym polega i jakie korzyści wynikają z automatyzacji procesów transportu w nowoczesnych magazynach.

Sprawny transport w magazynie

Firma Cassioli jest dostawcą zaawansowanych rozwiązań, które opierają się na zastosowaniu wózków automatycznych, w tym z platformami transportującymi, wózków widłowych oraz wózków specjalistycznych. Wózki z platformami transportującymi to urządzenia, które szczególnie zalecane są w przypadku magazynów o znacznym natężeniu ruchu na dużych odległościach oraz przy pracy w ograniczonych przestrzeniach manewrowych. Tego rodzaju pojazdy pozwalają na transport więcej niż jedna jednostka magazynowa. Platforma transportowa służy do podnoszenia, opuszczania, obracania i kontroli transportowanego ładunku. Oprócz tego istotną rolę odgrywa element pobierająco-rozładunkowy, który składa się z przenośników rolkowych, taśmowych i łańcuchowych.

Zaawansowana technologia nawigacji

Wdrażane rozwiązania specjalistyczne zawsze dostosowywane są do specyfiki towarów oraz typu magazyny. Środki transportu przeznaczone do przemieszczania ładunków są ważnym elementem systemu, jednakże ich działanie nie byłoby skuteczne bez odpowiedniej technologii nawigacji. Technologia ta odpowiada przede wszystkim za przebieg trasy wózków widłowych. Wszystkie parametry ruchu pojazdu muszą być dokładnie wyliczone na podstawie skomplikowanego algorytmu. Wszystkie obliczenia muszą być dokonane niezwykle precyzyjnie, gdyż wszelakie błędy czy niedociągnięcia mogą wiązać się z poważnymi konsekwencjami. W związku z tym oprócz wstępnego zaprogramowania wszelkich ustawień konieczna jest również bieżąca kontrola pracy systemu.