Systemy Pick to Belt i Pick to Light znacznie usprawniają pracę związaną z kompletowaniem. W tym artykule podpowiemy, jaka jest ich rola w automatycznych magazynach i w jaki sposób przyczyniają się do usprawniania codziennych działań.

Usprawnienie działań w magazynie za sprawą systemu Pick to Belt

System Pick to Belt znajduje zastosowanie przede wszystkim w przypadku pobierania artykułów o dużych rozmiarach lub całych kartonów towaru. System ten złożony jest z przenośnika centralnego, na którym układane są opakowania pobrane z grupy palet. Terminal RF i przenośna drukarka są obsługiwane przez operatora, który może na bieżąco drukować numery seryjne lub etykiety spedycyjne. Linia transportowa przenosi opakowania do wybranego miejsca w magazynie, gdzie następnie są one pakowane na pojazdy transportowe.

System Pick to Belt w określonych warunkach może bezpośrednio obsługiwać sorter w celu przeglądania zamówień. Wówczas automatyczny system zastępuje zespół palet, z których wcześniej pobrano dany towar, na odpowiednią nową grupę palet.

Pick to Light dla poprawy produktywności w magazynie

Jest to rozwiązanie typowo pickingowe (typu „operator do materiałów”), którego celem jest podniesienie produktywności magazynu. Zapewnia nawet do 500 – 600 pobrań na godzinę. Jak działa? Operator, poruszając się wzdłuż regałów, korzysta z informacji pojawiających się na wyświetlaczach i pobiera określone ilości zamówionych materiałów. Picker rozdziela materiały na poszczególne kartony, z których każdy jest przypisany do listy pobrań na etapie kompletacji. Dzięki temu systemowi w stronę operatora na bieżąco przesuwane są puste kartony, a wypełnione skrzynie transportowane do innych obszarów pracy lub na koniec linii. Każdej skrzyni przypisany jest kolejny numer, co pozwala na sprawną identyfikację niezbędną do przeprowadzenia dalszych czynności (tj. ważenie, packing list, wydruk etykiety, przeznaczenie końcowe itd.).

System Pick to Light znajduje zastosowanie w przypadku ładunków o małych rozmiarach, ale o dużej rotacji.