Czy niedługo w fabrykach maszyny zastąpią ludzi?

Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu roboty antropomorficzne wykonujące ludzkie prace można było zobaczyć tylko w filmach science-fiction, dzisiaj są już normą w wielu fabrykach i przy liniach montażowych. Chciałoby się powiedzieć, ze za kolejne kilkanaście lat roboty całkiem przejmą obowiązki ludzi, a fabryki będą w pełni zautomatyzowane. Czy jednak jest to możliwe?

Lepsza jest maszyna

Automatyzacja stanowisk roboczych ma na celu wyeliminowanie z procesu produkcji „ludzkich słabości”. Żaden człowiek nie jest wstanie pracować tak precyzyjnie, szybko i wydajnie jak maszyna. Nawet najlepsi pracownicy nie są w stanie wykonywać precyzyjnych czynności dłużej niż kilka godzin dziennie. Do tego pracownicy pobierają regularne pensje, podczas gdy maszyna to jednorazowa inwestycja. Dodatkowo człowiek jest delikatny i słaby. Maszyny są wstanie udźwignąć ogromne ciężary i pracować w niesprzyjających warunkach. Maszynom również nie trzeba zapewniać strojów ochronnych i szkolić ich z zakresu BHP. Roboty nie chodzą na zwolnienia ani urlopy. Co ważne, nie maja też słabszych dni, nie są rozkojarzone, w związku z czym nie popełniają błędów, a przez to nie generują strat. Zautomatyzowany proces produkcyjny wydaje się więc nie mieć wad. Na pewno?

Lepszy jest człowiek

Jednak maszyna to w dalszym ciągu tylko maszyna. Czasami zdarza się, że się zepsuje, niekiedy trzeba ją zaprogramować, a bywa, że po latach się zużywa. Dlatego też nawet najnowocześniejsze maszyny potrzebują nadzoru i serwisowania przez człowieka. Nie istnieje w pełni automatyczna linia produkcyjna czy montażowa, której praca nie byłaby kontrolowana przez specjalistów z danej branży. Tylko człowiek jest w stanie zareagować poprawnie na niestandardowe sytuacje i zatrzymać lub zmodyfikować pracę linii. Człowiek musi również skontrolować ostateczny produkt, jaki stworzy maszyna, choćby miał to robić wyrywkowo. Dlatego też mimo automatyzacji wielu branż, najlepsi specjaliści w danych dziedzinach będą zawsze rozchwytywani przez pracodawców.