odczytu danych z chipu

Mimo że technologia RFID nie jest nowa, to w ostatnich latach przeżywa prawdziwe przyspieszenie swojej kariery. Coraz częściej znajduje zastosowanie w wielu branżach, gdzie potrzebna jest szybka identyfikacja przedmiotów lub osób. Mowa tutaj przede wszystkim o zakładach przemysłowych lub centrach logistycznych, gdzie technologia RFID jest wykorzystywana na liniach produkcyjnych, czy też w sortowniach. Czym w zasadzie jest ta technologia i jak działa? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście.

 

Czym jest technologia RFID?

 

W swoim działaniu technologia ta wykorzystuje fale radiowe, a cały system oparty jest o znacznik i antenę. System ten wykorzystywany jest do identyfikacji osób oraz przedmiotów z określonej odległości. Użytkowanie tej technologii to doskonała okazja do oszczędności czasu oraz pieniędzy, na którym przedsiębiorcą zależy najbardziej. Z zastosowaniem tej technologii spotykamy się wielokrotnie każdego dnia na przykład podczas robienia zakupów – wybrany produkt musi być zeskanowany. Technologia RFID wykorzystywana jest również w centrach logistycznych, czy też podczas inwentaryzacji. 

 

Jak działa?

 

Do danego przedmiotu przytwierdzony jest specjalny czip lub tag, który zawiera układ elektronicznym zawierający najważniejsze dane o przesyłce lub produkcie. Po zbliżeniu przedmiotu do czytnika RFID z anteną następuje odczyt zapisanych danych, a następnie podjęcie kolejnych działań na skutek odpowiedniego oprogramowania. Do odczytu danych z chipu używane są fale radiowe, które są podstawą funkcjonowania całej technologii RFID. Technologia ta doskonale sprawdza się na lotniskach przy segregacji bagaży podróżnych.