Czym są usługi intralogistyczne

Współcześnie magazyny przemysłowe zajmują duże przestrzenie, w których gromadzi się wiele różnorodnych towarów i przeprowadza szereg skomplikowanych operacji. Wymagają więc zastosowania zaawansowanych rozwiązań i technologii, które usprawniłyby te wieloetapowe działania. Innowacyjne procesy pozwalają nie tylko zwiększyć wydajność pracy, ale również wpływają na konkurencyjność przedsiębiorstwa oraz minimalizację kosztów. Tego rodzaju rozwiązania wdrażane są w ramach logistyki wewnętrznej, czyli intralogistyki. Jest to stosunkowo nowa dziedzina. Obejmuje ona przede wszystkim przemieszczanie materiałów na terenie magazynów lub zakładów przemysłowych od chwili przyjęcia towaru do wydania do odbiorcy. Dotyczy wszystkich czynności związanych z transportem wewnętrznym. Korzyści płynących z zastosowania usług intralogistycznych jest wiele, dlatego coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na ich wdrożenie.

Specyfika nowoczesnych rozwiązań intralogistycznych

Głównym celem rozwiązań intralogistycznych w magazynach, centrach logistycznych czy zakładach przemysłowych jest optymalizacja przepływu towarów. Aby osiągnąć ten cel, konieczne jest nie tylko zastosowanie odpowiednich maszyn, takich jak np. wózki widłowe czy wózki paletowe, ale również dostosowanie przestrzeni i wyposażenia do specyfiki (w tym częstotliwości) przepływu towarów. Wszelkie wdrożone rozwiązania powinny minimalizować zarówno czas, jak i pieniądze.

Nowoczesne rozwiązania intralogistycznych powinny być dobierane w oparciu o dokładną analizę aktualnych potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Magazyn musi stanowić przestrzeń, która jest w pełni wykorzystana, a poszczególne towary powinny być transportowane z punktu A do punktu B w maksymalnie krótkim czasie. W tym celu konieczny jest dobór urządzeń, w tym przede wszystkim wózków widłowych, których parametry będą idealnie dopasowane do przestrzeni magazynowej. W ten sposób można skutecznie zarządzać wszystkimi procesami produkcyjnymi, a jednocześnie podnosić efektywność podejmowanych działań, obniżać koszty funkcjonowania magazynów, a także oszczędzać czas i energię pracowników.