liniach montażowych stanowisk

Stanowiska zrobotyzowane to stanowiska pracy stosowane zarówno w produkcji masowej, jak i detalicznej przede wszystkim w branżach medycznej, przemysłowej oraz logistycznej. Ich głównym zadaniem jest odciążenie pracowników od konieczności wykonywania zadań niebezpiecznych, powtarzalnych, monotonnych, czy wymagających użycia bardzo dużej siły. Roboty na takich stanowiskach pracują całą dobę, wykonując zaprogramowane czynności z ogromną precyzją. Dzięki temu ryzyko błędu ludzkiego zostaje skutecznie wyeliminowane. Jednym z rodzajów stanowisk zrobotyzowanych są zrobotyzowane wyspy. Sprawdź w naszym wpisie, z czego się składają.

Co dzieje się na liniach montażowych stanowisk zrobotyzowanych?

Głównym elementem wysp i stanowisk zrobotyzowanych są linie montażowe. W zależności od wybranego modelu na nich następuje automatyczny załadunek pojedynczych sztuk towarów, skręcanie śrubami z kontrolą momentu dokręcania czy układanie półproduktów. Poszczególne etapy produkcji na stanowiskach zrobotyzowanych zostały całkowicie automatyzowane; na liniach odbywa się: zgrzewanie, okrawanie, lakierowanie, wykańczanie i cięcie. Linie montażowe to również elementy wysp, na których dokonuje się kontrola funkcjonalna, czyli weryfikacja i kontrola testowanego przedmiotu, na przykład z użyciem systemów wizyjnych.

Jakie są dodatkowe elementy wysp i czym jest system paletyzacji?

Dodatkowymi elementami, w które wyposażone mogą być zrobotyzowane stanowiska pracy są:

  • stoły akumulacyjne,
  • kosze,
  • palety odkładcze dla komponentów,
  • ładowarki pionowe,
  • podajniki wibracyjne.

Oferowane przez nas wyspy zrobotyzowane posiadają również na końcu linii system paletyzacji, przystosowany do dużych ciężarów. Jego zadaniem jest układanie detali na palecie w zaprogramowany i powtarzalny sposób, dzięki czemu praca jest wydajna i precyzyjna. Systemy takie pracują bardzo cicho i doskonale sprawdzają się także podczas pakowania komponentów.

Wyposażenie zakładu przemysłowego w zrobotyzowane stanowiska pracy jest doskonałym rozwiązaniem, przyczyniającym się do większej wydajności pracy, optymalizacji kosztów zatrudnienia, a także umożliwiającym bezawaryjną pracę nawet w złych warunkach: w pyle lub niskiej temperaturze.