Jak dobiera się roboty do automatycznych systemów magazynowych?

Wiele osób zastanawia się, jak dobiera się roboty do obsługi automatycznych systemów magazynowych lub linii montażowych. Przecież nawet najbardziej rozbudowane roboty nie są w stanie poradzić sobie z każdym typem produktu. To bardzo proste: robotów w wielu przypadkach nie dobiera się do obsługi danego produktu, ale wręcz je dla niego buduje.

Perfekcja przede wszystkim

Automatyczne systemy magazynowe mają na celu usprawnić magazynowanie i wykluczyć błędy ludzkie. Dlatego też roboty, które zajmują się magazynowaniem muszą być nieomylne i wykonywać swoje czynności perfekcyjnie. Z tego powodu muszą być skonstruowane tak, by perfekcyjnie chwytały, przekładały, przewoziły, czy też w wypadku linii produkcyjnych – montowały i testowały daną rzecz. Jak łatwo można się domyśleć, innych funkcji oczekuje się od robota, który będzie magazynował suknie ślubne, a innych od tego, który będzie montował bębny pralek. Dlatego też chociaż sposób działania robota jest podobny w wielu branżach, ale same roboty w różnych firmach mają już zupełnie inne parametry. Wyzwaniem dla firm produkujących automatyczne systemy magazynowe i montażowe są zawsze nowe produkty. Dla niektórych z nich trzeba wymyśleć zupełnie nową technologię, która musi uwzględniać ich rozmiary, wagę, konsystencję i wiele, wiele innych cech.

Magazyn

Aby jeszcze lepiej przedstawić skalę przedsięwzięcia, jakim jest wymyślenie kompletnie nowych robotów, warto zdać sobie sprawę z tego, że cała linia magazynowa czy montażowa jest zawsze obsługiwana przez wiele z nich. Dlatego w przypadku budowania kompletnie nowej linii, konieczne jest wymyślenie całego systemu, od A, do Z. Dlatego nowy robot nie tylko musi świetnie radzić sobie z powierzonym mu zadaniem, ale musi również być kompatybilny z resztą linii i pozostałymi nowymi robotami. Zbudowanie takiego urządzenia wymaga ogromnego doświadczenia od inżyniera, ale przede wszystkim: wielkiej wyobraźni. Dlatego budowa linii montażowych i magazynowych są zlecane wyspecjalizowanym firmom.