Kilka słów o robotach przemysłowych

Automatyzacja stanowisk roboczych w wielu firmach jest skutkiem nieustająco rozwijającej się technologii. Roboty przejmują coraz więcej obowiązków od ludzi. I nic w tym dziwnego: są od nich szybsze, dokładniejsze, a przy tym nie mylą się i nie chodzą na zwolnienia. Współcześnie roboty mogą przybierać najróżniejsze kształty: od prostych maszyn wykonujących jedną, powtarzającą się czynność, aż po roboty humanoidalne, które są maszynami wielozadaniowymi i które da się zaprogramować na wiele sposobów.

Historia

Pierwszy robot przemysłowy został skonstruowany w 1937 roku przez Griffitha P. Taylora. Był to prosty dźwig napędzany silnikiem elektrycznym zbudowany z części dla modelarzy i majsterkowiczów. Jednak zapoczątkował on prężny rozwój robotyzacji. W 1954 roku rozpoczęły się prace naukowo-badawcze na budową robotów dla przemysłu nuklearnego i oceanograficznego. W tym samym roku powstał pierwszy programowalny robot. Dwa lata później, w 1956 roku prawa autorskie do maszyny wykupił student fizyki Joseph Engelberger, który założył pierwszą firmę-prekursora oferującą usługi w branży robotyzacji. W 1961 roku pierwsze na świecie roboty przemysłowe tej firmy zostały zainstalowane w fabryce General Motors w Trenton w New Jersey i obsługiwały wysokociśnieniową maszynę odlewniczą. Od 1979 roku nastąpił gwałtowny rozwój robotyzacji, który trwa do dzisiaj.

Zastosowanie

Robotów oczywiście używa się po to, aby zmaksymalizować zyski firmy. Jednak w wielu wypadkach zastępują one człowieka ze względu na jego własne dobro. Roboty pracują za ludzi wszędzie tam, gdzie jest to niebezpieczne. Przykładem mogą być środowiska agresywne chemicznie lub takie, gdzie trzeba używać bardzo dużo siły (np. rozładunek). Wykonują też zadania monotonne, takie jak obsługa taśmy produkcyjnej lub niezwykle precyzyjne, gdzie ręka i oko ludzkie nie poradziłyby sobie. Robotów używa się  wielu branżach. Jest to oczywiście przemysł, górnictwo, transport, budownictwo i kosmonautyka, ale również i leśnictwo, medycyna czy hotelarstwo.