innowacyjnych rozwiązań

Wdrażanie nowych technologii do logistyki następuje stosunkowo powoli. W Polsce zaledwie 40% firm zastanawia się nad tym, czy w ogóle opłaca się wdrażać automatyczne systemy magazynowe, lecz w przyszłości może się to zmienić. Wprowadzanie pewnych innowacji do firm jest dla przedsiębiorców pewnym ryzykiem, które może się jednak bardzo opłacić. Automatyzacja hal magazynowych może przynieść wiele korzyści ekonomicznych.

 

Dlaczego opłaca się wprowadzać automatyzację w magazynach?

 

Automatyczne systemy magazynowe polegają na komplementacji wysyłek przez specjalne maszyny. W tym celu wymagana jest modernizacja całego magazynu i zamontowanie specjalnej instalacji korytarzy, układnic i regałów. Ponadto, wszystkie produkty muszą być wdrożone w specjalny program. Taka inwestycja może przynieść jednak wiele korzyści ekonomicznych. Dzięki temu można znacząco obniżyć koszty zatrudnienia, co jest widoczne w dłuższym okresie. Najważniejszym atutem automatyzacji jest to, że magazyn może pracować przez cały rok praktycznie przez 24 godziny dziennie.

 

Oczywiście system jest monitorowany i nadzorowany przez specjalny program, a także wykwalifikowane osoby, które czuwają, żeby wszystko działało sprawnie. Co więcej, system nie popełnia błędów przy zbieraniu towarów, co jest częste w przypadku ręcznej komplementacji zamówień. Oszczędza się zatem cenny czas. Warto wspomnieć, że zbiórka towarów odbywa się w sposób błyskawiczny dzięki systemowi szyn i korytarzy. Pomimo tego, że dzisiaj niewiele firm decyduje się na wprowadzenie automatycznych systemów magazynowych, eksperci uważają, że w przeciągu 5-10 lat będą one standardem w każdej firmie.