Magazynowanie zwykłe czy wertykalne?

Coraz więcej firm stawia na automatyczne systemy magazynowe, które znacząco usprawniają zarządzanie towarem. Dzięki wyspecjalizowanym robotom magazynowanie i transport wewnętrzny produktów nie są obarczone ludzkimi błędami i o wiele łatwiej jest zapanować nad tym, co zostało w magazynie. Wielu szefów firm zastanawia się, jakie rozwiązanie byłoby dla nich lepsze: magazynowanie wertykalne czy może raczej klasyczne? Zastanówmy się.

Magazynowanie klasyczne

Przede wszystkim planując automatyczny system magazynowy dla swojej firmy warto zacząć od konsultacji z firmą, która miałaby go budować. Doświadczeni specjaliści najlepiej doradzą nam, jak wyobrażają sobie idealny system magazynowania dla naszej firmy i jasno wytłumaczą, dlaczego jedne rozwiązania są lepsze od drugich.  Magazynowanie klasyczne wymaga sporej hali magazynowej, czyli dość sporej działki. Firmy, które nimi dysponują i mogą jeszcze bardziej rozbudowywać swoje magazyny, mogą śmiało inwestować w klasyczne systemy. Systemy wertykalne są wygodne zwłaszcza wtedy, gdy część pracy nie jest automatyzowana, ale wymaga czynnika ludzkiego. Pracownikom po prostu wygodniej jest poruszać się po jednym poziomie.

Systemy wertykalne

Systemy wertykalne sprawdzają się z kolei idealnie w wypadku magazynowania produktów o małych gabarytach. Są genialnym rozwiązaniem, gdy firma nie dysponuje ogromnym metrażem magazynowym. Produkty układane są pionowo na wysokich regałach, a roboty odpowiedzialne są za ich picking i dostarczanie. Pracownik magazyny porusza się tylko o jednym poziomie: po podłodze. W wypadku lekkich produktów, przechowywanie wertykalne jest dość bezpieczne, gdyż nie ma zagrożenia, że ciężki element spadnie z dużej wysokości i doprowadzi do nieszczęścia. Zawsze warto poradzić się pracowników firmy oferującej budowę magazynów automatycznych, czy w przypadku danego produktu magazynowanie wertykalne ma sens. Poza parametrami produktu, będą oni musieli poznać także nasze oczekiwania względem działania systemu.