Od czego zależy layout linii montażowej?

Ciężko jest jednoznacznie określić, jak wygląda profesjonalna linia montażowa. Jej layout zależy od bardzo wielu czynników. Różne branże tworzą swoje zupełnie różne linie montażowe, lec każda z nich ma być przede wszystkim efektywna i wydajna. System transportu produktów konfiguruje się biorą pod uwagę czynniki takie jak: zaopatrywanie stacji roboczych w materiały, charakterystykę produktu, bazę transportową, dostępne miejsce i zdolność produkcyjną wymaganą przez linię.

Zaawansowane rozwiązania

Różne branże wymagają nie tylko różnych maszyn na liniach produkcyjnych, ale również różnego tempa ich działania. Linie mogą pracować ciągle lub przerywanie, planuje się je zgodnie z oczekiwaniami klienta i po przeprowadzeniu wielu testów. Najczęściej budowane linie mają kształt serpentyny, linie w kształcie „U” z zewnętrznymi stacjami, linie o podwójnym pierścieniu, linie karuzelowe, trasa prostoliniowa lub pierścieniowa obsługiwana przez wózki, shuttle lub wózki sterowane automatycznie. Projektując linię należy wziąć też pod uwagę systemy pickingu dostosowane do specyfiki danej branży. Linia musi być jak najbardziej wydajna – taki jest główny cel automatyzacji montażu. Czasami testuje się wiele różnych layoutów, by wybrać jak najbardziej efektywny dla danej firmy.

Pomoc maszyn

Projektowanie pojedynczych stanowisk przy linii również ma celu uzyskanie ich jak największej efektywności. Jeśli mają przy nich pracować ludzie, stanowiska muszą być ergonomiczne i bezpieczne. Nowoczesne linii montażowe w dużej części obsługiwane są przez roboty. Mogą to być proste urządzenia wykonujące jedną czynność, ale coraz częściej firmy inwestują w człekokształtne roboty, wykonujące wiele skomplikowanych i precyzyjnych czynności. Roboty popełniają mniej błędów niż ludzie, mogą pracować całą dobę i to w niesprzyjających warunkach. W dużych firmach projektuje się wręcz całe wyspy zrobotyzowane, które są sercem linii produkcyjnej czy montażowej. Często roboty muszą być stworzone na specjalne zamówienie klienta.