Przenośniki nienapędzane

Chociaż wydawać by się mogło, że w XXI wieku prawie wszystko jest zautomatyzowane, bywają okoliczności, w których najprostsze rozwiązania są najlepsze. Nawet w przypadku specjalistycznych systemów magazynowych czasami niezbędne jest użycie tradycyjnych metod. Co to może oznaczać w wypadku tej branży? Nic innego, jak używanie najprostszych przenośników nienapędzanych.

Rodzaje przenośników

Osobom spoza branży mogłoby się wydawać, że wózek to wózek. Jednak systemy składowania różnych towarów wymagają różnorodnych form transportu. Innym sposobem należy przecież przewieźć ubrania na wieszakach, a innym kartony z książkami. Dlatego też na rynku dostępnych jest wiele różnych przenośników, o konstrukcji dedykowanej do konkretnych potrzeb. Wśród nich najpopularniejsze to chociażby zwykłe platformy na kółkach, czy wózki z podnośnikami. Jeśli chodzi o przenośniki wieszakowe, jest ich ogromny wybór. Dostępne są również przenośniki w formie stołów, a nawet takie, które przypominają taczki. Dobór odpowiednich przenośników jest kluczowy dla działania całej linii magazynowej.

Komfort pracy

Jaki jest idealny przenośnik? Przede wszystkim powinien mieć świetną jakość. To sprzęt, który jest intensywnie użytkowany całymi dniami. Musi wytrzymywać nie raz spore obciążenia i przejeżdżać w ciągu doby spore odległości. Aby pracowało się z nim komfortowo powinien być stabilny i poręczny. Nie trzeba chyba nawet wspominać o tym, że w nowych przenośnikach nic nie ma prawa chwiać się, skrzypieć czy piszczeć. Przenośnik musi być solidnie wykonany, aby nie zarwał się, ani po prostu nie rozpadł. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa towaru, ale również kwestia bezpieczeństwa pracowników magazynu, czy osób przebywających na hali. Przenośniki muszą zawsze być używane zgodnie z zaleceniami producenta. Aby służyły w danej firmie przez długi czas, jak każdemu urządzeniu, należy im się solidny przegląd i serwis. Trzeba pamiętać też o odstawianiu ich bezpieczne miejsce, by zostały uszkodzone przez inne maszyny, np. wózki widłowe.