Roboty antropomorficzne

Roboty antropomorficzne są przyszłością przemysłu. Wiele osób myli je z robotami humanoidalnymi, które mają za zadanie przypominać człowieka. Roboty antropomorficzne najczęściej wcale go nie przypominają. Wręcz przeciwnie. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak zwykłe wysięgniki czy automatyczne ramiona i wcale nie wzbudziłby zachwytu laika, który miąłby okazję obejrzeć je przy pracy. Jednak ich niesamowita funkcjonalność sprawia, że realizacja linii montażowych wymaga zatrudnienia o wiele mniej osób do jej obsługi.

Co potrafi robot antropomorficzny?

Roboty antropomorficzne wykonują skomplikowane czynności, które potrafią wykonać ludzkie dłonie. Mają bardzo elastyczny poziom automatyzacji, dzięki zastosowaniu szeregu przegubów i ramion. Mogą wykonać prace, z którymi nie poradziłyby sobie zwykłe maszyny. Dodatkowo są one niezwykle precyzyjne.

Do czego potrzebny jest robot?

Roboty antropomorficzne w przyszłości będą sukcesywnie zastępować ludzi na ich stanowiskach. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są dokładne i nie popełniają błędów. Roboty nie chorują i mogą pracować całą dobę. Ponadto są szybsze. Poza wykonaniem swojego zadania, w pamięci magazynują dane o zatrzymaniach na linii produkcyjnej, anomaliach, czy  nieprawidłowościach, z których w ciągu kilkunastu sekund mogą przedstawić raport. Są więc o wiele wydajniejsze niż człowiek. Ponadto roboty mogą pracować w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych dla człowieka, można więc powiedzieć, że po części chronią ludzkie zdrowie i życie. Roboty antropomorficzne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie praca jest zbyt żmudna, nieprzyjemna lub zbyt precyzyjna dla człowieka. Maszyny radzą sobie nawet z bardzo drobnymi elementami. Roboty antropomorficzne już dawno przestały być czymś rzadko spotykanym w fabrykach. Obecnie wszystkie znane, nowoczesne linie produkcyjne i montażowe wyposażone są w tego typu maszyny. Roboty antropomorficzne mogą współpracować ze zwykłymi robotami i automatycznymi systemami transportowymi.