SLS czy wózek widłowy?

Specyfika pracy magazynu, linii montażowej czy hali produkcyjnej wymaga przemieszania po niej części i produktów. Wewnętrzne systemy transportowania produktów różnią się od siebie w zależności od magazynu i jego potrzeb czy charakterystyki towaru. W wielu firmach do transportu wewnętrznego używa się cały czas wózków widłowych. Jednak nowoczesne przedsiębiorstwa stawiają na dużo skuteczniejsze i o wiele mniej awaryjne rozwiązania, takie jak wózki samojezdne.

Wózek widłowy

Wózek widłowy jest świetnym urządzeniem. Dosięgnie tam i udźwignie to, czego nie byłby w stanie podnieść człowiek. Wózki są zwrotne i dość wygodnie manewruje się nimi w wielkich magazynach. Jednak wózki mają tez poważne wady. Przede wszystkim są one prowadzone przez człowieka, wiec ich praca jest obarczona błędem. Po drugie, jeśli w magazynie transport towarów jest bardzo intensywny, nasila się tęż ruch wózków, co może nie tylko wprowadzać opóźnienia w pracy, ale może także być po prostu niebezpieczne. Wózki dodatkowo nie są ekonomiczne w eksploatacji. Pobierają sporo energii i wymagają napraw.

SLS

Systemy SLS (shuttle loop system) to rozwiązania stworzone z samojezdnych wózków, które poruszają się po wyznaczonym obwodzie. Obwód może mieć różny kształt, w zależności od wymagań klienta i możliwości hali. Szyna, po której poruszają się wózki może być zamontowana na ziemi, ale również i na wysokości ramion pracowników, lub jeszcze wyżej, by oszczędzić miejsce. Wózki pobierają bardzo mało energii i są praktycznie bezawaryjne. System SLS upraszcza pracę w magazynie i sprawia, że jest ona bezpieczniejsza. Podczas transportu czy magazynowania produktów wyklucza się błąd ludzki – pomyłki, zaniedbania, brak skupienia – maszyn to nie dotyczy. Wózki można sterować przy pomocy wi-fi, nie wymagają więc bezpośredniej obsługi jak wózki widłowe. Systemy SLS mogą przewozić zarówno palety, wieszaki jak i produkty luzem. Wózki projektuje się tak, by nadawały się do pracy z produktem o danej specyfice.