SLS – systemy szybkiego transportu wewnętrznego

Odpowiedni system transportu wewnętrznego jest niezbędny w wielu zakładach produkcyjnych, a także w magazynach. Poza klasycznymi wózkami widłowymi coraz częściej wykorzystuje się bezobsługowe linie. Dzięki nim towary przemieszczane są szybciej i po ustalonej trasie. Zaliczają się do nich wózki SLS.

Czym jest system transportu wewnętrznego SLS?

Rozwinięciem skrótu SLS jest angielski termin ShuttleLoop System, w wolnym tłumaczeniu oznaczający pojazd kursujący wahadłowo po pętli. W tym konkretnym przypadku jest to konstrukcja w formie szyny tworzącej pętlę na podłożu, która stanowi prowadnicę dla poruszającego się po niej wózka. Pojazd o określonym kształcie – zależnie od potrzeb i rodzaju przewożonych ładunków – kursuje po szynie w cyklu ciągłym, objeżdżając halę lub magazyn i powracając do punktu startowego. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość montażu takiej szyny nie na podłodze, ale na wysokości, dzięki czemu nie ogranicza się możliwości komunikacyjnych pomieszczenia. Zaletą systemu SLS jest duża szybkość poruszania się wózka oraz znaczna elastyczność transportowa. Kształt szyny jest dowolny i może być dostosowany do parametrów oraz układu i wyposażenia hali.

Rodzaje systemów SLS

SLS to nowoczesne systemy transportu wewnętrznego pozwalające na przewożenie wielu różnych rodzajów towaru. Są one przystosowane do transportowania palet, pudełek kartonowych, pojemników plastikowych, a nawet produktów i surowców składowanych luzem. Zmienne jest również dopuszczalne obciążenie wózka – wynosi od 20 do 1.500 kg oraz gabaryty przewożonych ładunków – od 90 dm3 do 1.100 dm3. Pojedynczy pojazd może poruszać się z prędkością nawet 5 m/s. W praktyce stosowane są różne wersje systemów SLS. Basic wyróżnia się lekkością konstrukcji i pozwala na projektowanie tras o minimalnym profilu zgięcia szyny. Jest przystosowany do przewozu ładunków o wadze do 600 kg. Heavy Load transportuje ładunki o wadze do 1.500 kg, a wózek porusza się w nim po dwóch szynach. Multi Load pozwala na przewożenie większej liczby pojemników lub palet. SLS Cabin wyposażony jest w specjalną kabinę chroniącą ładunek przed osunięciem się.