System kartezjański – efektywne magazynowanie małych gabarytów

Magazyny stanowią nieodłączny element każdego procesu produkcji, pośrednicząc pomiędzy zakładem a odbiorcą. Ich budowa, parametry i organizacja wnętrza powinny być przystosowane do charakteru przechowywanych produktów oraz pozwalać na minimalizację kosztów składowania.

Systemy magazynowe a potrzeby branży

Na wybór odpowiedniej wielkości magazynu oraz jego wyposażenia i systemu automatyzacji wpływa wiele czynników. Oczywistym jest, że zarówno z punktu widzenia ekonomiki, jak i z uwagi na wymagania konkretnego asortymentu innej organizacji składowania będą wymagać opony samochodowe, a innej mydło czy delikatne kosmetyki. Nowoczesne systemy składowaniaoferują szeroki przekrój możliwości zarówno konstrukcji samych regałów, jak i wyposażenia dodatkowego, które usprawnia układanie i przenoszenie towarów. W praktyce stosuje się wyspecjalizowane rozwiązania systemowe takie jak: system Multisat– przystosowany do składowania palet na zwielokrotnionej głębokości, system M1 – do magazynowania paneli w pomieszczeniach wysokiego składu, system OnetoMany – ograniczający powierzchnię wykorzystaną do celów transportowych przez wykorzystanie jednej układnicy w wielu korytarzach roboczych.

System kartezjański dla małych gabarytów

Specyficznym rodzajem towarów przechowywanych w magazynach są te o niewielkich rozmiarach, jak drobne narzędzia, żarówki, szpulki nici czy artykuły piśmienne. Przenoszenie i układanie na półkach regałów takich produktów jest problematyczne i wymaga odpowiedniej organizacji. Wśród wielu wyspecjalizowanych systemów składowania znajduje się też system kartezjański. Jeston przeznaczony do ustawiania i przenoszenia pojemników z tworzyw sztucznych, w których umieszczane są towary o małych gabarytach. Charakteryzuje go modułowa konstrukcja pozwalająca na optymalne wykorzystanie przestrzeni i dostosowanie zestawu regałów do pomieszczenia o określonych parametrach. Dodatkowym atutem jest dostępny w ramach systemu szeroki wybór pojemników na drobne przedmioty – idealnych do przechowywania leków, kosmetyków, detali elektrycznych itp. System ten szczególnie sprawdza się w tych miejscach, w których asortyment jest często przenoszony lub wymieniany. Do przenoszenia i układania służy specjalny automatyczny wyciągacz pojemników.