Automatyczne magazynowanie

AS/RS (z ang. automated storage and retrieval system) to automatyczne systemy składowania i pobierania ładunków, znajdujące zastosowanie w nowoczesnych magazynach. Zaawansowane technologie na dobre zagościły we współczesnych przedsiębiorstwach produkcyjnych czy dystrybucyjnych, w których stosuje się złożone operacje logistyczne w ramach procesów magazynowych. Automatyczne magazynowanie pozwala firmom nie tylko zoptymalizować powierzchnie magazynowe i zredukować koszty, ale również uzyskać przewagę nad konkurencją. Automatyczne systemy składowania i pobierania wykorzystują złożone systemy informatyczne, które pozwalają na stałą kontrolę ruchu towarów w magazynie przez odpowiednio wykwalifikowanych operatorów. Dzięki nim możliwe jest automatyczne zarządzanie wszystkimi procesami odbywającymi się w magazynie – począwszy od pobrania ładunku, aż po jego wydanie.

Zastosowanie systemów AS/RS

Automatyczne systemy składowania i pobierania znajdują obecnie coraz częstsze zastosowanie w nowoczesnej logistyce magazynowej. Zapewniają sprawne zarządzanie i organizację wielu procesów magazynowania, w tym m.in. składowanie luzem, kompletowania zamówień czy konsolidacji zamówień i wysyłki.

System AS/RS może zostać wdrożony w przedsiębiorstwach specjalizujących się w różnych branżach. Przykładowo, firma CASSIOLI zapewnia szeroką gamę rozwiązań z zakresu AS/RS, które zawsze dostosowywane są do specyfiki konkretnego magazynu. Różnią się m.in. sposobem działania, rodzajem transportowanego materiału, mocami transportowymi itd. Dzięki temu to nowoczesne rozwiązanie może być wdrożone zgodnie z potrzebami danego klienta.

Podczas doboru odpowiedniego systemu AS/RS brane są pod uwagę takie czynniki jak m.in. specyfika budowlana, pojemność magazynowa, przepustowość godzinowa czy specyfika jednostki transportowej i składowniczej.

Korzyści z zastosowania nowoczesnych systemów AS/RS

Korzyści z zastosowania systemów AS/RS jest wiele, a wiążą się one przede wszystkim z możliwością ograniczenia zasobów ludzkich biorących udział w procesach zarządzania i składowania towarów w magazynach, co z kolei przekłada się na wydajność i redukcję kosztów pracy. Dodatkowo systemu AS/RS zapewniają wyższą gęstość magazynowanie, co z kolei przekłada się na znaczną oszczędność powierzchni użytkowej w pomieszczeniach. Możliwe jest też znaczne zmniejszenie kosztów energii ze względu na brak konieczności stosowania oświetlenia czy ogrzewania obszaru składowania. Dodatkowo systemu AS/RS zapewniają zdecydowanie większą dokładność oraz sprawniejszą i wydajniejszą realizację wszystkich czynności związanych z pobieraniem, składowaniem i wydawaniem towarów.