Systemy pickingu

Automatyczne systemy magazynowe to nie tylko wyspecjalizowane rozwiązania technologiczne do składowania towarów z rożnych branż. To również skomplikowane systemy odpowiedzialne za wybieranie odpowiednich towarów z magazynów i dostarczanie ich na wskazane linie lub pakowanie ich do większych opakowań. Ta część działania automatycznego systemu magazynowego nazywana jest pickingiem.

Znaczenie pickingu

Automatyczny picking ma takie samo znaczenie, jak ręczne kompletowanie towarów w magazynu przez pracownika. Od jego dokładności i rzetelności zależy to, czy klient będzie zadowolony z otrzymanej przesyłki. Istotne jest to, co pracownik zapakuje do paczki, jak to zrobi, jak zamknie i oznakuje paczkę, oraz kiedy wyruszy ona w drogę do klienta. Automatyczny picking ma na celu udoskonalenie tej czynności i przyspieszenie jej. Jest niezastąpiony w wielkich halach magazynowych, gdzie ręczne znajdywanie produktów było by ogromnie czasochłonne. Aby system pickingowy był jak najbardziej wydajny niezbędne jest ustalenie logicznej segmentacji planowanego procesu. Firma projektująca system pickingowy musi dowiedzieć się wszystkiego o artykułach (wymiarach, kształtach itp.), obsługiwanych kodach, zamówieniach i ich sezonowości i wskaźniku rotacji wg. klas artykułów.

Różne systemy pickingowe

Systemy pickingowe oczywiście tworzone są na indywidulane życzenie klienta i różnią się od siebie wynikami i metodami działania. Najpopularniejsze z nich to: Pick to belt, Pick to light, Island picking SLS, Picking automatyczny, Pick and pack. Niektóre z nich działają na zasadzie “towar do operatora”, gdzie system dostarcza operatorowi wybrane produkty do dalszych czynności. Inne z kolei działają na zasadzie „operator do towaru”. To operator wyciąga potrzebne mu towary, a system na bieżąco uzupełnia i podaje mu produkty. Im system jest bardziej zautomatyzowany, tym bardziej ograniczone są błędy ludzkie i możliwość uszkodzenia towaru przez nieuwagę człowieka. Najlepiej, by tylko nadzorował on system.