Układnice automatyczne – warunki opłacalności inwestycji

Automatyczny system składowania w magazynie pozwala na znaczne ograniczenie kosztów i zwiększenie wydajności pracy. Aby inwestycja w takie rozwiązanie szybko zwróciła się, konieczne jest uwzględnienie kilku warunków technicznych. Warunkują one sprawną pracę i efektywność układnic.

Ocena możliwości technicznych magazynu

Podstawowym pytaniem, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji o zainwestowaniu w automatyczny system składowania jest to, czy takie rozwiązanie będzie najbardziej optymalnym w naszym magazynie. Kosztowne zmiany wymagają dokładnego przeanalizowania sytuacji, a przede wszystkim oceny przepływu i liczby palet oraz systemu weryfikacji ich jakości. Niskiej klasy palety mogą powodować blokowanie przepływu towarów. Pierwszym krokiem jest więc przeprowadzenie audytu i staranne zaplanowanie inwestycji z rozważeniem takich aspektów fizycznych jak: konstrukcja i parametry budynku magazynowego, nierówność terenu, wysokość zabudowy czy inne ograniczenia architektoniczne. Układnice automatyczne do wydajnej pracy potrzebują też sprawnie działającego systemu informatycznego, dlatego konieczne jest jego przygotowanie do współpracy z systemem przepływu towaru.

Cechy istotne dla inwestycji w układnice automatyczne

Oczywistym jest, że wydajnie działający system wymaga spełnienia określonych warunków fizycznych i takich też potrzebują układnice automatyczne. Najistotniejsze z nich to cechy samego magazynu, który powinien mieć odpowiednią kubaturę, a także parametry – szerokość, wysokość i długość. Kolejna ważna kwestia to ilość składowanego towaru. W małych magazynach inwestowanie w układnice jest nieekonomiczne, a zwrot kosztów niemal niemożliwy. Wynika to z tego, że oszczędności są minimalne w stosunku do nakładów. Automatyzacja przypominałaby jazdę samochodem wyścigowym po ciasnych uliczkach miasta. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu systemu automatycznego magazynowania warto więc skorzystać z doświadczeń innych firm z tej samej branży i sprawdzić efektywność oraz sensowność takiego rozwiązania.