układnica

Nowoczesny świat wymaga nowoczesnych rozwiązań. Dotyczy to każdej gałęzi przemysłu i jest zauważalne w każdej branży. Postęp technologiczny i naukowy pozwala nam ulepszać stare systemy i wprowadzać nowe, które w znaczny sposób ułatwiają i usprawniają pracę. Coraz częściej praca ludzkich rąk jest zastępowana automatyką, dzięki której w wielu zakładach staje się ona bezpieczniejsza i wydajniejsza, a błędy wynikające z typowych dla ludzi pomyłek są skutecznie eliminowane.

Nowe technologie wkraczają też do magazynów, które stają się nowoczesnymi zautomatyzowanymi systemami działającymi na zasadzie „towar do człowieka”. Są to komputerowo sterowane powierzchnie, które pobierają i składają produkty bez wkładu ludzkiej pracy. Dzięki tak innowacyjnym rozwiązaniom można zaoszczędzić sporo czasu, miejsca, a także zredukować liczbę zatrudnianych pracowników.

Jak działa automatyczny magazyn?

Sercem zautomatyzowanych magazynów jest dźwig na prowadnicach, którego zadaniem jest szybkie i dokładne przenoszenie towarów między tzw. punktem dystrybucji a regałami magazynowymi. Wszystkie regały są umieszczone wzdłuż prowadnic dźwigu. Sposób działania takiego magazynu jest zawsze optymalnie dopasowywany do rodzaju i gabarytów składowanych w nim produktów. System komputerowy sam planuje odpowiednią dystrybucję towarów na regałach i ich półkach w taki sposób, aby praca była jak najbardziej efektywna.

Czym są układnice?

Układnice to specjalne urządzenia, które zostały zaprojektowane do wykonywania jednej pracy – zautomatyzowanego składowania ładunków w magazynach automatycznych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że same (bez ludzkiej obsługi) poruszają się wzdłuż magazynowych korytarzy. Dzięki nim możliwe jest sprawne wprowadzanie, przemieszczanie oraz wyprowadzanie towarów składowanych w magazynach automatycznych.

Rodzaje układnic:

Układnice jednokolumnowe
Układnice jednokolumnowe gwarantują całkowitą automatyzację procesu składowania w magazynach z tradycyjnymi regałami. Stosując je, nie ma konieczności montowania górnego systemu prowadzącego. Są skonstruowane w taki sposób, aby zapewnić największą możliwą wydajność automatycznego magazynu. Różne modele są dostosowane do pracy w magazynach o różnych wysokościach.

Układnice dwukolumnowe
Są to urządzenia dostosowane do prostych systemów składowania. Ich dużym atutem jest energooszczędność, dzięki której można zaoszczędzić pieniądze. Mogą być wyższe od układnic jednokolumnowych, a dzięki swojej dwukolumnowej budowie zapewniają zwiększoną sztywność konstrukcji. Cechują się też większą ładownością oraz szybszą pracą.