Automatyczne systemy transportu wewnętrznego

Sprawność transportu wewnętrznego towarów w dużym stopniu wpływa na wydajność pracy w magazynie. Przepływ towarów pomiędzy poszczególnymi obszarami w magazynie (tj. m.in. punktem przyjęć, miejscem magazynowania, punktem wydań) jest realizowany z zastosowaniem różnych środków transportu. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy zrobotyzowane, które mają na celu nie tylko wyręczenie człowieka, ale przede wszystkim usprawnienie działań. Zapotrzebowanie na automatyczne systemy transportu wewnętrznego wykazują przede wszystkim magazyny wysokiego składowania oraz zakłady o dużej rotacji towarów.

Elementy automatycznych systemów transportu wewnętrznego

Firma Cassioli jest dostawcą szeregu urządzeń, które mogą być zastosowane w automatycznych systemach transportu wewnętrznego. Zaliczamy do nich m.in. wózki automatyczne czy platformy transportujące. Rozwiązania tego rodzaju okazują się przydatne nie tylko w przypadku transportowania ładunków na duże odległości, ale także w magazynach o niewielkich przestrzeniach, gdzie do manewrowania niezbędne jest zastosowanie odpowiednio przystosowanych wózków z platformą transportową.

Platformy transportowe pozwalają na skuteczne transportowanie więcej niż jednej jednostki magazynowej. Maszyna umożliwia podnoszenie, opuszczanie, obracanie, a także kontrolę transportowanego przedmiotu.

Innym przykładem urządzenia przeznaczonego do transportu wewnętrznego są wózki widłowe. Te sprawdzają się optymalnie w przypadku mniej wymagających hal magazynowych. W automatycznych systemach transport z zastosowaniem wózków w dużej mierze zależy od zastosowanej technologii nawigacyjnej. W tym przypadku niezbędne jest precyzyjne określenie parametrów ruchu, z uwzględnieniem informacji o środowisku przemieszczenia się wózka oraz konkretnych zadań, które urządzenie ma wykonać.

Kolejnym przykładem nowoczesnego rozwiązania z zakresu automatyki są windy towarowe i spiralne, które pozwalają na szybką i bezpieczną dystrybucję towarów pomiędzy kolejnymi poziomami.