transport podwieszany

Duże zakłady przemysłowe i fabryki, w których produkowane są różne towary, muszą być wyposażone w odpowiednie urządzenia i systemy ułatwiające i usprawniające pracę. Jednym z takich systemów, którego zastosowanie sprawia, że produkcja przebiega szybko, sprawnie i bez zakłóceń są systemy transportu technologicznego.

Czym są systemy transportu technologicznego?

Systemy transportu technologicznego są nieodłącznym elementem wyposażenia każdej nowoczesnej fabryki czy zakładu przemysłowego. Ich zadaniem jest dostarczanie obrabianych części na kolejne stanowiska pracy będące częścią całego łańcucha produkcyjnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu obrabiane elementy nie muszą być przenoszone przez pracowników, co przekłada się na oszczędność czasu i sił ludzi pracujących w danym miejscu. Zastosowanie ich w zakładach sprawia, że stają się one zautomatyzowane, a dzięki temu zdecydowanie bardziej wydajne. Jednym z rodzajów transportu technologicznego są systemy transportu podwieszanego.

Jak działają systemy transportu podwieszanego?

Automatyczne systemy transportu podwieszanego składają się z wielu elementów i mogą być dowolnie rozbudowywane w zależności od potrzeb zakładu przemysłowego. Ich cechą charakterystyczną jest podwieszenie pod sufitem, dzięki czemu obrabiane produkty są podwieszone i przesuwają się, nie dotykając podłoża. W ich skład wchodzą między innymi: prowadnice, zwrotnice, automatycznie sterowane wózki, przenośniki, suwnice i żurawie. Sercem takiego systemu jest elektrycznie sterowany system modułowy, który nim kieruje. Jest on projektowany pod indywidualne zapotrzebowanie i specyfikę pracy danego zakładu, a jego zadaniem jest maksymalna optymalizacja procesu wewnętrznego transportowania materiałów. Systemy tego typu charakteryzują się dużą trwałością, wytrzymałością i niezawodnością.

Jakie jest zastosowanie systemów transportu podwieszanego?

Systemy transportu podwieszanego znajdują zastosowanie w wielu branżach, ponieważ mogą być dostosowane do przenoszenia zarówno ciężkich, jak i lekkich materiałów. Są stosowane między innymi w: malarniach, lakierniach, przemyśle motoryzacyjnym, przemyśle tekstylnym, magazynach, zakładach mięsnych, mroźniach i chłodniach.