Duże magazyny oraz zakłady produkcyjne wymagają odpowiedniego systemu składowania oraz transportowania ich zasobów. Dla ciągłości produkcji oraz dostaw bardzo ważne jest, aby w szybki i bezproblemowy sposób znaleźć dany produkt czy surowiec i za pomocą odpowiednich urządzeń dostarczyć go na miejsce przeznaczenia. Często używa się do tego celu wózków widłowych wymagających sterowania przez odpowiednio przeszkolonych operatorów, obecnie jednak coraz szybciej postępuje automatyzacja i do tego celu wykorzystywane są również pojazdy automatyczne poruszające się samodzielnie. Jest to usprawnienie szczególnie pożyteczne wszędzie tam, gdzie występują niesprzyjające lub niebezpieczne dla ludzi warunki sanitarne, pojawia się wysoka temperatura albo inne zagrożenia.

 

Automatyka w magazynie

Sterowane automatycznie wózki samojezdne stanowią nowoczesne rozwiązanie dla każdego magazynu, który ze względu na swoją wielkość albo warunki panujące na jego terenie wymaga uwzględnienia wysokiego poziomu automatyzacji. Tego rodzaju wózki są sterowane na odległość przez WI-FI lub inne technologie podobnego typu. Poruszają się po specjalnych szynach montowanych na podłodze albo na wyższym poziomie, aby nie zajmować nadmiernej ilości miejsca na terenie magazynu.

Systemy automatyczne odgrywają bardzo ważną rolę w logistyce wewnętrznej, ponieważ są bardzo wydajnym rozwiązaniem pozwalającym na przemieszczanie towarów i surowców w różne miejsca w obrębie magazynu. Umożliwiają również szybkie znalezienie i załadowanie towarów, które mają zostać wywiezione poza pomieszczenie, w którym są obecnie składowane.

Automatyczne wózki samojezdne mogą nie tylko działać samodzielnie, ale możliwe jest również ich łączenie z innymi urządzeniami transportującymi i załadowczymi, aby tworzyć systemy cechujące się wysoką wydajnością oraz szybkością działania. To wszystko pozwala na zwiększenie funkcjonalności danego magazynu i szybsze wykonywanie działań związanych z wewnętrznym przemieszczaniem jego zasobów.