automatycznej komplementacj

Z magazynów, gdzie komplementacja zamówień odbywa się w sposób automatyczny, korzystają największe firmy na świecie (między innymi Amazon). W dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli automatyzacji, coraz więcej firm decyduje się na modernizację swoich hal magazynowych i wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań. Co prawda, niewiele firm w Polsce zastanawia się nad takim rozwiązaniem, lecz w przyszłości może się to zmienić.

 

Jak wygląda automatyczny magazyn?

 

Nowoczesne technologie umożliwiają zastosowanie inteligentnych systemów w magazynach automatycznych. Cała konstrukcja składa się z korytarzy, układnic i regałów, na których składowany jest towar. Oczywiście produkty, które składowane są w pojemnikach, są wcześniej posegregowane, oznaczone i wprowadzone do elektronicznego systemu. Dzięki temu maszyna zna każdą pozycję wszystkich towarów na magazynie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – między innymi magazyn może działać i funkcjonować przez 365 dni w roku. 

 

Co więcej, podczas automatycznej komplementacji zamówień nie występują pomyłki, które są typowe dla ręcznego zbierania towarów. Firmy, które zdecydują się zainwestować w automatyzację magazynu, mogą w znaczący sposób zmniejszyć koszty związane z utrzymaniem pracowników. Oczywiście stan magazynu musi być na bieżąco monitorowany przez człowieka, a urządzenia serwisowane.

 

Istnieją różne typy magazynów automatycznych. Wyróżnia się między innymi takie do dużej pojemności składowania, magazyny wertykalne natomiast stosuje się do wysokiego magazynowania towarów. Z kolei hale magazynowe satelitarne wykorzystuje się przy składowaniu o zwielokrotnionej pojemności. Bez względu na to, z jakiego rodzaju się korzysta, magazyny automatyczne przynoszą wiele korzyści ekonomicznych.